Ostatni miesiąc Czerwiec 2018 Następny miesiąc
week 22 1 2 3
week 26 25 26 27 28 29 30
Lekcja historii w OCK

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 6 marca 2017 r. klasy trzecie gimnazjum brały udział w lekcji historii w Opolskim Centrum Kultury. Prelekcję przygotował i prowadził Sławomir Szczęsny.
W ciekawy sposób została przybliżona tematyka czasów powojennych, okupacji komunistycznej, żołnierzy niezłomnych walczących o naprawdę wolną Polskę. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z symboliką "Żołnierzy Wyklętych", ich działalnością, represjami jakimi zostali dotknięci oni sami i ich rodziny.
W trakcie spotkania została podjęta próba odpowiedzi na następujące pytania:
- Dlaczego "Żołnierze Wyklęci" zostali skazani na zapomnienie przez władze komunistyczne?
- Jakie znaczenie na dalsze losy państwa polskiego miała ich działalność?
- Jak należy dbać o symbole narodowe, w tym symbolikę Polski Walczącej?

Ponadto przybliżone zostały główne postaci "Żołnierzy Wyklętych": Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Danuta Siedzikówna "Inka",  Rotmistrz Witold Pilecki, Józef Franczak "Lalek". Biografie tych i innych bohaterów narodowych uczniowie poznawali również poprzez zwiedzanie wystawy IPN zorganizowanej przed budynkiem OCK.

Elżbieta Flisiak