SPOTKANIE Z MARCINEM PRUSEM

14 września młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu Lubelskim spotkała się z Marcinem Prusem, wielokrotnym reprezentantem Polski w siatkówkę.
Marcin Prus odwiedził nasze miasto jako ambasador programu finansowanego przez Ministerstwo Sportu pn. Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S). Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku, w 127 szkołach Polski.
W ramach programu każdy S.O.S. został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, finansowane jest także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, włączonymi do programu.

Program S.O.S., jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wdraża strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków budżetu państwa ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego wuefu w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego.
Marcin Prus (wzrost 198 cm), to wielokrotny reprezentant Polski w siatkówkę, zagrał 97 spotkań. Był zawodnikiem grającym na pozycji środkowego. Obok sukcesów reprezentacyjnych odnosił także klubowe, jako zawodnik Mostostalu Azoty Kędzierzyn Koźle, z którym sięgał po tytuł Mistrza Polski i zdobywał Puchar Polski. Grając w koszulce narodowej zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów (Barcelona, 1995 r.), złoty Mistrzostw Europy Juniorów (Netanja, Izrael, 1996 r.) oraz ten najcenniejszy, złoty Mistrzostw Świata Juniorów (Manama, Bahrajn, 1997 r.).
Siatkarz jest obecnie dziennikarzem sportowym, współpracuje z rozgłośniami radiowymi i stacjami telewizyjnymi oraz promuje siatkówkę wśród dzieci i młodzieży. W tym celu przyjechał do Opola Lubelskiego. Spotkanie z Marcinem Prusem odbyło się w hali Szkoły Podstawowej nr 1. Obok młodzieży gimnazjalnej uczestniczyli w nim uczniowie ze wszystkich klas szkoły podstawowej.
Spotkanie składało się z trzech części. W pierwszej reprezentacyjny siatkarz przez godzinę opowiadał o sobie i swoich sukcesach, wskazując drogę, jaką można do nich dojść. Należy stwierdzić, że kiedyś podejście młodych ludzi do wielu spraw było zdecydowanie inne. Znany siatkarz starał się przekonać młodzież, że wielu jej zachowań, jakie wymienił, nie można zaliczyć do dobrych i warto je zmienić. Mówił o szacunku dla rodziców, potrzebie odejścia od komputera i zaprowadzenia w swoim życiu dyscypliny podporządkowanej rzeczom ważnym.
Swobodny, pełen humoru sposób bycia gościa oraz łatwość nawiązywania kontaktu z młodzieżą sprawiły, że bariera nieśmiałości zanikła i drugiej części spotkania, podczas której zadawano pytania gwieździe polskiej siatkówki, nie można było zakończyć. Z widowni padały różne pytania, jakim jeździ, o dyscypliny sportu lubiane w młodości czy też wielkość wyskoku, a także o kontuzje, jakich doznał sportowiec i o zarobki siatkarzy.
Po fali pytań młodzi opolanie mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz dostania autografu od byłego reprezentanta Polski.
Na koniec Marcin Prus zaplanował trening siatkarski z zawodnikami klasy sportowej, jednakże z powodu braku czasu (nie Marcina Prusa lecz godzin odwozu uczniów) ta część spotkania nie została zrealizowana. Spotkanie ze znanym siatkarzem, w trakcie którego Marcin Prus wypowiedział kilka złotych myśli, było nie tylko okazją do poznania możliwości walczenia o prawo założenia koszulki z napisem POLSKA, ale także prostą lekcją patriotyzmu. Dlatego inicjatywę, dzięki której były reprezentant Polski przyjechał do naszego miasta należy ocenić wysoko.