Ostatni miesiąc Kwiecień 2018 Następny miesiąc
week 13 1
week 18 30
MAŁY RATOWNIK

Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji, dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa.

W poniedziałek 9 października w świetlicy odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas I. Zajęcia poprowadziła Pani Krystyna Flisiak, nauczyciel wspomagający z naszej szkoły.

Podczas spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani Krysi mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane z zawartością apteczki, utrwaliły znajomość numerów alarmowych, równocześnie nie narażając siebie na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Zajęcia miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja - połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wiedzą że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem należy wezwać karetkę lub kogoś dorosłego, by powiadomić o zdarzeniu.

Odpowiedzialna Emilia Gorajek-Kosowska