Ostatni miesiąc Grudzień 2017 Następny miesiąc
week 48 1 2 3
DZIEŃ PAPIESKI

"Pewnego dnia stało się dla mnie sprawą wewnętrznie oczywistą, że życie moje nie spełni się w tej miłości, której piękno skądinąd zawsze głęboko odczuwałem. Jako kapłan i duszpasterz byłem zawsze szczególnie blisko związany z ludźmi młodymi, chłopcami i dziewczętami, którzy wzajemnie znajdowali siebie, dokonywali wyboru, zakładali rodziny. Błogosławiłem ich małżeństwa, ale przedtem starałem się ich do tego wielkiego sakramentu przygotować. Mieli do mnie zaufanie. Rozmawialiśmy wiele i o wszystkim. W tym samym duchu przeżywałem z nimi ich młode ojcostwo i macierzyństwo. Udzielałem chrztu dzieciom, które przychodziły na świat.

To, że poszedłem inną drogą niż oni, bynajmniej nie czyniło mi obcą drogi ich powołania. Wręcz przeciwnie. Szczególnie mnie do nich zbliżało - i ich do mnie również. Miłość ludzka: narzeczeńska, małżeńska, rodzicielska, stała się - szczególnym przedmiotem mojej refleksji, tematem wielu wypowiedzi. Tak było dawniej - i tak jest również teraz. Jest to wielki temat, którym poniekąd nie przestaję się zajmować. Coraz bardziej też widzę, jak bardzo głęboko jest on wpisany w słowo Bożego Objawienia. Myślę też, że wiele jest w tej dziedzinie do zrobienia, a sytuacja w Kościele i świecie współczesnym stanowi szczególne wyzwanie pod tym względem."

Jan Paweł II w rozmowie z Andre Frossardem

23 października 2017 r. dzień po liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez emerytów, uczniów klasy III s gimnazjum oraz p. Dorotę Bąk, s. Lidię  i ks. Pawła.

Szczególnie trzeba podkreślić udział emerytów zaangażowanych w różne apostolskie działania: p. Renata Duda, p. Jadwiga Kowalczyk, p. Józef Sękowski, p. Stanisław Świrkosz. To było piękne połączenie wieku starszego i młodości. To co było najcenniejsze u św. Jana Pawła II.

Ideą Dni Papieskich jest przypominanie życia i nauczania św. Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka poprzez zatrzymanie się przy jakimś zagadnieniu, które było ważne w Jego posłudze. Rodzina i jej dobro oraz obrona życia były szczególnie istotne dla Karola Wojtyły, późniejszego Papieża. Teksty recytowane  przez uczniów o tym mówiły. Powtarzały się słowa, że rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą, lecz, żeby mogła dobrze wypełnić swoje zadania musi być silna Bogiem".

Uczniowie przytaczali fragmenty przemówień papieskich i konkretne fakty z życia Świętego potwierdzające nadany Mu tytuł - Patrona Rodziny. Szczególnym momentem akademii była wspólna modlitwa poprowadzona przez Jana Pawła II z Lednicy i jego błogosławieństwo.