Ostatni miesiąc Kwiecień 2018 Następny miesiąc
week 13 1
week 18 30
Wyróżnienie dla uczniów biorących udział w realizacji projektu "Szkoła Dialogu"

Podczas tegorocznej Gali programu Szkoła Dialogu, prowadzonego przez fundację Forum Dialogu, która odbyła się 1 marca 2018 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską w swojej miejscowości.

Wyróżnienie w kategorii WPŁYW NA LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ otrzymali uczniowie klas II i III gimnazjum biorący udział w projekcie. Są to:
Klasa II a - Bartosiak Martyna, Bomba Weronika, Kowalczyk Iga, Lewandowska Gabriela, Ptak Aleksandra, Rogala Aneta, Winiarz Julia
Klasa II b - Janik Kamila, Mazurkiewicz Weronika, Morek Gabriela, Pruchniak Marcjanna
Klasa II c - Czopek Gabriela, Kania Martyna, Kotowski Kamil, Król Gabriela, Nowak Amelia, Biedroń Aleksandra, Zaborowska Matylda, Starek Julia
Klasa III a - Adamczyk Gabriela, Kowalska Martyna
Klasa III b - Antoniak Natalia, Czapla Wiktoria.

Na uroczystość przybyło ponad 1200 osób, w tym uczniowie z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, a także nauczyciele i trenerzy Forum Dialogu. Swoje delegacje wysłało też 14 szkół kontynuujących działania zainicjowane uczestnictwem w programie Szkoła Dialogu w ubiegłych latach. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwia Spurek, Wiceambasadorka Izraela Ruth Cohen-Dar, Naczelny Rabin Polski Michel Schudrich, a także Włodzimierz Paszyński Wiceprezydent Warszawy. Galę uświetnił występ zespołu muzycznego uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.Podczas Gali honorowym gościem był George Elbaum, Ocalały z Holocaustu, urodzony w Warszawie, który przyjechał specjalnie na Galę ze Stanów Zjednoczonych wraz ze swoją rodziną. Jako jeden z mówców na Gali, opowiedział swoją historię i zakończył przesłaniem do uczniów ?Wszystkie uprzedzenia są szkodliwe. W tym świecie, w tym życiu, jeśli chcecie osiągnąć coś dobrego, musicie umieć być otwarci na inność, a nie uprzedzeni wobec niej. Jestem tu dziś z Wami, bo kilka polskich rodzin ryzykowało dla mnie swoim życiem. W głębi serca wiedzieli, że robią dobrze. Proszę pamiętajcie o tym stając przed wyborem, bądźcie otwarci a nie uprzedzeni!?

Uczniowie biorący udział w projekcje przed Galą  wzięli udział w grze w przestrzeni Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Wraz ze specjalnymi kartami pracy udali się w podróż, w której przewodnikami były organizacje zajmujące się wielokulturowością oraz historią i kulturą Żydów. Muzeum POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Stacja Muranów, Humanity in Action. Po zakończeniu uroczystości zwiedzali interaktywne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.Pragniemy bardzo serdecznie podziękować burmistrzowi Opola Lubelskiego Panu Dariuszowi Wróblowi za wsparcie, umożliwienie nam zorganizowania imprezy środowiskowej w OCK podsumowującej nasz projekt oraz obecność podczas Gali.

Elżbieta Flisiak