Festyn rekreacyjno-sportowy w Szkole Podstawowej Nr 1 w ramach obchodów 600-lecia miasta Opola Lubelskiego

We wrześniu, w naszym mieście odbywa się Tydzień Kultury Miejskiej. W tym roku to interdyscyplinarne wydarzenie ma  szczególny charakter, gdyż jest organizowane jako jeden z punktów obchodów 600-lecia miasta Opola Lubelskiego. W organizację Tygodnia Kultury Miejskiej zaangażowane zostały szkoły podstawowe i szkoły średnie  z terenu miasta oraz Opolskie Centrum Kultury. Każdy dzień poświęcony został innej tematyce i przygotowywany był przez inną szkołę.

W miniony  poniedziałek, dnia 17 września 2018r., to nasza  szkoła  Festynem Sportowo - Rekreacyjnym rozpoczęła obchody związane  z Tygodniem Kultury Miejskiej. Do południa odbywały się różnego rodzaju konkurencje sportowe, klasbity i spartakiady zaproszonych drużyn.

Do udziału w tej imprezie zaprosiliśmy dzieciaczki ze wszystkich przedszkoli z terenu miasta oraz dzieci i młodzież ze szkół opolskich wraz z ich opiekunami.
Już od godzin porannych  Koziołek Matołek towarzyszył przedszkolakom i uczniom klas I-III
w sportowych potyczkach.  "Spartakiada z Koziołkiem Matołkiem", to nie lada przeżycie dla najmłodszych uczestników. Bieg z tobołkiem, czy toczenie kapusty, to konkurencje, które dzieci przeżywały szczególnie. Sama obecność Koziołka Matołka wśród uczestników wywołała dużo emocji. Nieważna była klasyfikacja końcowa "rywalizacji", lecz świetna zabawa, pamiątkowe zdjęcie z Koziołkiem i oczywiście oczekiwane nagrody (puchary, medale, słodycze, przypinki i odblaski). Każde dziecko wyszło z tej imprezy szczególnie zadowolone i uśmiechnięte.
Po najmłodszych  sportową rywalizację w konkurencjach "na wesoło" rozpoczęli uczniowie od klas czwartych szkoły podstawowej po reprezentację szkół średnich. Wszyscy uczestnicy do rywalizacji podeszli bardzo wyjątkowo. Był duch współzawodnictwa, humoru i integracji. Nietypową i trudną konkurencją był bieg z pogrzebaczem i fajerką - przyborami, które dla uczestników były wielką zagadką, natomiast dosyć łatwą konkurencją, co nas cieszy, było odsłonięcie puzzli i odgadnięcie obrazka z zabytkami Opola Lubelskiego. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Świetną zabawą dla uczestników było przeciąganie liny, do której zaczepiony był "hit motoryzacji polskiej", Maluch - Fiat 126P.
Cieszymy się, że rywalizacja może być dobrą zabawą, czego doświadczyliśmy podczas tej spartakiady. Drużyny zakończyły "współzawodnictwo" z uśmiechem na ustach oraz dyplomami i  słodyczami w ręku.
W godzinach południowych w naszej szkole miało miejsce historyczne wydarzenie. Cała społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły wyszła na boisko szkolne tworząc symboliczny napis 600. Dzieci trzymały w ręku dziesiątki kolorowych balonów. Honorowym gościem tej części imprezy był burmistrz miasta Opola Lubelskiego, pan Dariusz Wróbel. Po krótkim przywitaniu i słowie wstępu nastąpiła wyjątkowa chwila, dziesiątki kolorowych balonów, które trzymały dzieci i wielka różowa liczba 600 w jednym momencie uniosły się w górę. To było kolorowy, niezapomniany i historyczny moment -  cudowne przeżycie.
Popołudniowe obchody rozpoczęliśmy z wysokiego "c", od koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Opolskim Centrum Kultury.  Następnie odbył się Turniej Piłki Nożnej, w którym wzięło udział cztery drużyny: Zakład Karny, Orlikowcy i drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową nr 1 i nr 2. Najmłodsi mogli zdobyć Patent Wytrawnego Rowerzysty. Na pozostałych  mieszkańców miasta czekały inne atrakcje, stare gry i zabawy (chłopek, klasy , gra w gumę i w serso, hacele, itp.). Dużym powodzeniem cieszyło się robienie baniek mydlanych, szczególnie tych ogromnych. Całodniową imprezą zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy pysznym cieście i bigosie.

Dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali super nagrody : Urzędowi Miejskiemu w Opolu Lubelskim, firmie Geomax, Opolskiemu Towarzystwu Rowerowemu, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych PZU, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Opolu Lubelskim oraz UKS Olimp.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy.
To był fajny dzień ze sportem, dobrym towarzystwem i wspaniałą zabawą.