Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. W/w służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku. Stosowany jest on przeważnie w dwóch formach:
 |
w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt "ICE" wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami "ICE1", "ICE2" itd. |
 |
na karcie "ICE" wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno nosić się cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu. |
Kartę możesz zrobić samodzielnie, wypełnić ręcznie. W oddziałach PCK w całym kraju oraz w e-sklepie na www.pck.pl można kupić zdrapkę ze specjalnym kodem. Za pomocą kodu należy się zalogować na podanej stronie i wpisać swoje dane oraz kontakty do 3 najbliższych osób. Plastikową, wydrukowaną kartę otrzymamy pocztą.
Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, Policji czy Straży Pożarnej na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan zdrowia (choroby, przebyte urazy lub leki, które bierze). Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych - wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby. Jeśli jednak nie zdecydujesz się kupić karty, oznakuj skrótem ICE numery telefonów w swojej komórce. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy osobie poszkodowanej znaleźć. Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie.
Przekaż koniecznie tę informację rodzinie i wszystkim znajomym!
|