Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Marzec 2023 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 9 1 2 3 4 5
week 10 6 7 8 9 10 11 12
week 11 13 14 15 16 17 18 19
week 12 20 21 22 23 24 25 26
week 13 27 28 29 30 31
ICE - telefon ratujący życie!

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. W/w służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku. Stosowany jest on przeważnie w dwóch formach:

w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt "ICE" wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami "ICE1", "ICE2" itd.
na karcie "ICE" wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno nosić się cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu.

Kartę możesz zrobić samodzielnie, wypełnić ręcznie. W oddziałach PCK w całym kraju oraz w e-sklepie na www.pck.pl można kupić zdrapkę ze specjalnym kodem. Za pomocą kodu należy się zalogować na podanej stronie i wpisać swoje dane oraz kontakty do 3 najbliższych osób. Plastikową, wydrukowaną kartę otrzymamy pocztą.

Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, Policji czy Straży Pożarnej na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan zdrowia (choroby, przebyte urazy lub leki, które bierze). Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych - wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby. Jeśli jednak nie zdecydujesz się kupić karty, oznakuj skrótem ICE numery telefonów w swojej komórce. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy osobie poszkodowanej znaleźć. Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie.


Przekaż koniecznie tę informację rodzinie i wszystkim znajomym!