Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Styczeń 2020 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 1 1 2 3 4 5
week 2 6 7 8 9 10 11 12
week 3 13 14 15 16 17 18 19
week 4 20 21 22 23 24 25 26
week 5 27 28 29 30 31
Sprzątanie Świata 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krystyna Flisiak   
niedziela, 30 września 2012 07:40

Pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę" ruszyła tegoroczna akcja "Sprzątania świata". Jest to społeczna kampania ekologiczna odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września, której celem jest nie tylko doraźne usunięcie śmieci z naszego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego.

W Polsce "Sprzątanie świata" przeprowadza się co roku, począwszy od 1994r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, dzieci w wieku przedszkolnym, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
Blisko 400 zlikwidowanych dzikich wysypisk, około 100 tysięcy kilogramów zebranych   i posegregowanych śmieci - to plon ubiegłorocznej akcji "Sprzątanie świata" w Polsce, potwierdzający coraz popularniejszą prawdę, że o środowisko muszą zadbać wszyscy.

Organizatorzy kampanii przenoszą tym razem siłę ciężkości na edukację - podczas najbliższej imprezy chcą przekonywać, że szacunek dla natury znacznie mocniej od kar administracyjnych wpływa na to, że konkretna osoba przestanie wywozić śmieci do lasu lub zostawiać je na poboczach dróg. To niestety wciąż jest polska smutna codzienność - tysiące ludzi pragnąc uniknąć opłat za wywóz śmieci, zostawia je w lesie, gdzie stają się śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt, zatruwają otoczenie, niszczą krajobraz. Dlatego już w ubiegłym roku pod skrzydłami Fundacji Nasza Ziemia zorganizowano aż 1700 działań i akcji edukacyjnych, koncertów, happeningów, festiwalu skierowanych do dorosłych i dzieci - wszystkie przekonywały, że każdy z nas jest odpowiedzialny za czyste środowisko. Tylko przekonanie, że zaśmiecanie przyrody przypomina podcinanie gałęzi na której się siedzi oraz sięganie do cudzych kieszeni.

Uczniowie naszej szkoły ruszyli do pracy w czwartek, 27 września 2012 roku. Okolice szkoły posprzątała: klasa trzecia C szkoły podstawowej z Panią Bożeną Januszek, klasa piąta A z Panią Krystyną Sudoł oraz klasa czwarta C pod opieką Krystyny Flisiak. Pan Jarosław Woźniak wraz z uczniami klasy I S posprzątali  Ścieżkę dydaktyczną "Kleniewo".

 

Krystyna Flisiak

 

Zmieniony: niedziela, 30 września 2012 07:49