Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Styczeń 2021 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31
Wyjazdy edukacyjne w ramach projektu pt. "Nie "zwykła" szkoła" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Szczupak   
poniedziałek, 24 czerwca 2013 15:21


Jak wiadomo wyjazdy edukacyjne to jedna z najbardziej lubianych przez uczniów form uczestnictwa w życiu szkoły, bowiem daje uczniom możliwość oderwania się od typowo szkolnej rzeczywistości i zdobycia wiedzy w ciekawszy i bardziej efektywny sposób niż podczas lekcji. Znaczenie wyjazdów w realizacji edukacyjnych celów szkoły wynika z tego, iż w trakcie ich trwania uczniowie uzyskują cenne doświadczenia poprzez konfrontację teorii z praktyką oraz osobiste i bezpośrednie zetknięcie się z rzeczywistością społeczną, kulturową, przyrodniczą lub cywilizacyjną.

 

W ramach projektu pt. "Nie "zwykła" szkoła", współfinansowanego  przez Unię Europejską w ramach   Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się 6  wyjazdów edukacyjnych, w których uczestniczyło 240 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu Lubelskim.
W marcu 2013 r uczestnicy zajęć matematycznych pt. "Myślę i liczę" oraz zajęć przyrodniczych pt. "Badam i odkrywam" wzięli udział w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pobyt w Centrum Nauki był  dla uczniów inspiracją do odkrywania i zrozumienia otaczającego nas świata poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń i eksperymentów na interaktywnych wystawach. Chcąc odnaleźć związek matematyki z innymi dziedzinami życia i potwierdzić zastosowanie jej w życiu codziennym, chcąc poznać prawa przyrody i dowiedzieć się wszystkiego o człowieku i otaczającym go świecie, uczniowie musieli wykazać się niejednokrotnie umiejętnością logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w sposób twórczy i niekonwencjonalny.

Dopełnieniem wizyty w CNK był seans w Planetarium, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak ruch Ziemi wpływa na zjawiska astronomiczne i przyrodnicze takie jak sezonowa zmienność wyglądu nocnego nieba, pory roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety czy też zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach.

Również w marcu 2013 r najmłodsi uczestnicy zajęć pod nazwą "Mały Europejczyk" wzięli udział w wyjeździe do Teatru im. H. CH. Andersena w Lublinie  na przedstawienie pt. "Królowa Śniegu". Spektakl ten, z gatunku "teatru ruchu" przeniósł dzieci w świat fantazji  i był okazją do spędzenia niezapomnianych, pełnych radości i beztroskich chwil w miejscu, gdzie świat rzeczywisty styka się z tym nierealnym, pełnym barw, wrażeń oraz zachwycających bajkowych  postaci.
Kolejny wyjazd edukacyjny, tym razem w ramach zadania pt. "Muzyczny świat",  miał miejsce w kwietniu 2013 r. Uczestnicy tego wyjazdu obejrzeli musical pt. "Aladyn Junior" w teatrze muzycznym ROMA w Warszawie. Musical ten pozwolił uczniom odkryć  bogatą panoramę świata muzyki : znakomita ścieżka dźwiękowa, przepiękny śpiew, widowiskowe układy taneczne, a do tego  piękne stroje i przepiękne dekoracje, wspaniałe efekty specjalne, takie jak  -latający nad publicznością dywan z Aladynem i księżniczka na pokładzie oraz wspaniała gra aktorska,  sprawiły, że na dwie godziny wszyscy zapomnieli o rzeczywistości i przenieśli się w świat baśni.
Uczestnicy tego wyjazdu mieli także okazję poszerzyć swoja wiedzę na temat życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów  - Fryderyka Chopina,  odwiedzając  Muzeum Multimedialne Fryderyka Chopina w Warszawie.

W maju 2013 r starsi uczestnicy zajęć pt. "Mały Europejczyk" udali się z wizytą do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.   Wizyta w ECB to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Na wszystkich  czekała niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat"  utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Quizy, zagadki, rebusy, tory przeszkód przygotowane przez wróżkę bardzo uatrakcyjniły pobyt w ECB i dostarczyły wszystkim mnóstwo dobrej zabawy.
W czerwcu 2013 r odbył się ostatni wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Nie "zwykła" szkoła". Najmłodsi uczestnicy zajęć przyrodniczych "Badam i odkrywam" oraz  zajęć matematycznych "Myślę i liczę" udali się na Farmę Iluzji w Woli Życkiej, do miejsca pełnego mamiących zmysły zagadek i niecodziennych obrazów, zaburzających nasze postrzeganie wielkości, kolorów czy kształtów. W miejscu tym nie tylko wspaniale się bawili, ale także przekonali się, że ludzki mózg nie jest doskonały, bowiem ulega złudzeniom a świat ma wiele wymiarów.

Wszystkie wyjazdy okazały się strzałem w dziesiątkę, bowiem nie tylko były nagrodą dla uczniów za aktywny udział w zajęciach projektowych, ale także okazją do przeżycia czegoś wspaniałego i  niezapomnianego.  

Myślę i liczę

Badam i odkrywam

Mały europejczyk

Muzyczny świat

Koordynator projektu

Jolanta Szczupak

Zmieniony: poniedziałek, 24 czerwca 2013 21:38