Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Pażdziernik 2022 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 39 1 2
week 40 3 4 5 6 7 8 9
week 41 10 11 12 13 14 15 16
week 42 17 18 19 20 21 22 23
week 43 24 25 26 27 28 29 30
week 44 31
Wyjazdy edukacyjne w ramach projektu pt. "Nie "zwykła" szkoła" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Szczupak   
poniedziałek, 24 czerwca 2013 15:21


Jak wiadomo wyjazdy edukacyjne to jedna z najbardziej lubianych przez uczniów form uczestnictwa w życiu szkoły, bowiem daje uczniom możliwość oderwania się od typowo szkolnej rzeczywistości i zdobycia wiedzy w ciekawszy i bardziej efektywny sposób niż podczas lekcji. Znaczenie wyjazdów w realizacji edukacyjnych celów szkoły wynika z tego, iż w trakcie ich trwania uczniowie uzyskują cenne doświadczenia poprzez konfrontację teorii z praktyką oraz osobiste i bezpośrednie zetknięcie się z rzeczywistością społeczną, kulturową, przyrodniczą lub cywilizacyjną.

 

W ramach projektu pt. "Nie "zwykła" szkoła", współfinansowanego  przez Unię Europejską w ramach   Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyło się 6  wyjazdów edukacyjnych, w których uczestniczyło 240 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu Lubelskim.
W marcu 2013 r uczestnicy zajęć matematycznych pt. "Myślę i liczę" oraz zajęć przyrodniczych pt. "Badam i odkrywam" wzięli udział w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pobyt w Centrum Nauki był  dla uczniów inspiracją do odkrywania i zrozumienia otaczającego nas świata poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń i eksperymentów na interaktywnych wystawach. Chcąc odnaleźć związek matematyki z innymi dziedzinami życia i potwierdzić zastosowanie jej w życiu codziennym, chcąc poznać prawa przyrody i dowiedzieć się wszystkiego o człowieku i otaczającym go świecie, uczniowie musieli wykazać się niejednokrotnie umiejętnością logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w sposób twórczy i niekonwencjonalny.

Dopełnieniem wizyty w CNK był seans w Planetarium, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak ruch Ziemi wpływa na zjawiska astronomiczne i przyrodnicze takie jak sezonowa zmienność wyglądu nocnego nieba, pory roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety czy też zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach.

Również w marcu 2013 r najmłodsi uczestnicy zajęć pod nazwą "Mały Europejczyk" wzięli udział w wyjeździe do Teatru im. H. CH. Andersena w Lublinie  na przedstawienie pt. "Królowa Śniegu". Spektakl ten, z gatunku "teatru ruchu" przeniósł dzieci w świat fantazji  i był okazją do spędzenia niezapomnianych, pełnych radości i beztroskich chwil w miejscu, gdzie świat rzeczywisty styka się z tym nierealnym, pełnym barw, wrażeń oraz zachwycających bajkowych  postaci.
Kolejny wyjazd edukacyjny, tym razem w ramach zadania pt. "Muzyczny świat",  miał miejsce w kwietniu 2013 r. Uczestnicy tego wyjazdu obejrzeli musical pt. "Aladyn Junior" w teatrze muzycznym ROMA w Warszawie. Musical ten pozwolił uczniom odkryć  bogatą panoramę świata muzyki : znakomita ścieżka dźwiękowa, przepiękny śpiew, widowiskowe układy taneczne, a do tego  piękne stroje i przepiękne dekoracje, wspaniałe efekty specjalne, takie jak  -latający nad publicznością dywan z Aladynem i księżniczka na pokładzie oraz wspaniała gra aktorska,  sprawiły, że na dwie godziny wszyscy zapomnieli o rzeczywistości i przenieśli się w świat baśni.
Uczestnicy tego wyjazdu mieli także okazję poszerzyć swoja wiedzę na temat życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów  - Fryderyka Chopina,  odwiedzając  Muzeum Multimedialne Fryderyka Chopina w Warszawie.

W maju 2013 r starsi uczestnicy zajęć pt. "Mały Europejczyk" udali się z wizytą do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.   Wizyta w ECB to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Na wszystkich  czekała niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat"  utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Quizy, zagadki, rebusy, tory przeszkód przygotowane przez wróżkę bardzo uatrakcyjniły pobyt w ECB i dostarczyły wszystkim mnóstwo dobrej zabawy.
W czerwcu 2013 r odbył się ostatni wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Nie "zwykła" szkoła". Najmłodsi uczestnicy zajęć przyrodniczych "Badam i odkrywam" oraz  zajęć matematycznych "Myślę i liczę" udali się na Farmę Iluzji w Woli Życkiej, do miejsca pełnego mamiących zmysły zagadek i niecodziennych obrazów, zaburzających nasze postrzeganie wielkości, kolorów czy kształtów. W miejscu tym nie tylko wspaniale się bawili, ale także przekonali się, że ludzki mózg nie jest doskonały, bowiem ulega złudzeniom a świat ma wiele wymiarów.

Wszystkie wyjazdy okazały się strzałem w dziesiątkę, bowiem nie tylko były nagrodą dla uczniów za aktywny udział w zajęciach projektowych, ale także okazją do przeżycia czegoś wspaniałego i  niezapomnianego.  

Myślę i liczę

Badam i odkrywam

Mały europejczyk

Muzyczny świat

Koordynator projektu

Jolanta Szczupak

Zmieniony: poniedziałek, 24 czerwca 2013 21:38