Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Marzec 2023 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 9 1 2 3 4 5
week 10 6 7 8 9 10 11 12
week 11 13 14 15 16 17 18 19
week 12 20 21 22 23 24 25 26
week 13 27 28 29 30 31

Kornel Makuszyński

 

Życiorys

Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński (1884 - 1953) urodził się w Stryju jako syn Edwarda, pułkownika armii Austriackiej i Julii z Ogonowskich. Gimnazjum im Długosza ukończył we Lwowie. W roku 1902 debiutował wierszami zamieszczonymi w dodatku "Słowa Polskiego" pod redakcją Jana Kasprowicza. Po ukończeniu Wydziału Filozoficznego uniwersytetu Jana Kazimierza odbył w latach 1908 - 1910 studia w Paryżu. Od czternastego roku życia sam utrzymywał się korepetycjami, a potem  pracą dziennikarską.

W roku 1910 został recenzentem teatralnym "Słowa Polskiego". Posadę tę objął po Janie Kasprowiczu. Pierwszą książkę "Połów gwiazd" wydał w roku 1908. Odbył kilka podróży do Włoch w towarzystwie Kasprowicza, Staffa i Orkana. W roku 1914, po wybuchu wojny, zajął się zorganizowaniem teatru, obejmując jednocześnie kierownictwo literackie teatru miejskiego. Tu był kierownikiem Teatru Polskiego Stanisławy Wysockiej i prezesem Towarzystwa Literatów Dziennikarzy Polskich. Z końcem 1918 roku powrócił do Warszawy, gdzie w latach 1920 -1924 był redaktorem oraz krytykiem literackim i teatralnym "Rzeczpospolitej", współpracując jednocześnie jako sprawozdawca teatralny z innymi czasopismami.

W roku 1926 otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za "Pieśń o ojczyźnie". W roku 1929 Zakopane przyznało mu tytuł honorowego obywatela. Od roku 1937 był członkiem Polskiej Akademii Literatury. Okres okupacji hitlerowskiej pisarz spędził w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie w Pruszkowie i przymusowym pobycie w Opocznie osiedlił się już na stałe w Zakopanem. Po wojnie ogłaszał swoje utwory  w "Przekroju", "Młodej Rzeczpospolitej" i innych pismach. Wygłaszał też odczyty w szkołach i sanatoriach, szczególnie wiążąc się bliskimi stosunkami z dziecięcym sanatorium im. Wincentego Pstrowskiego w Rabce.

Kornel Makuszyński jest autorem ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego twórczość to nie tylko humor i żart, sensacja, awantura i lekkomyślna przygoda młodości, ale także wiara w potęgę uśmiechu i w ludzkie serce. Zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem, gdzie został pochowany.

Słynne cytaty Kornela Makuszyńskiego:

"Każda książka jest żywym stworzeniem.

Każda ma duszę i każda ma serce"

"Szatan z siódmej klasy"

 

"Ponieważ Pan Bóg sam nie może być wszędzie,

dlatego stworzył matkę"

"List z tamtego świata"

 

"Książka jest to mędrzec

łagodny i pełen słodyczy;

puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem;

a trudowi ujmuje ciężaru,

a w martwotę domu wprowadza życie,

a życiu nadaje sens".

 

"Człowiek więdnie bez dobrej książki

i bez słonecznej jej iluzji,

bez przeczystej jej poezji

i bez śpiewu jej serca,

jak więdnie kwiat bez słońca".

 

Krytyka nazwała Makuszyńskiego autorem "uśmiechniętych książek", "Słonecznym Panem" i pisarzem, który ma "słońce w herbie".