Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Styczeń 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31
.......................................................................... Email

w JEDYNCE

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
W naszej szkole Sprzątanie Świata tradycyjnie odbywa się w ostatnim tygodniu września. Ja uczestniczę w niej po raz szesnasty od 2001 roku, W piątek na trzeciej godzinie lekcyjnej klasa trzecia C z Panią Aneta Mirosław sprzątała okolice "Zerówki", a na piątej godzinie klasa piąta C z Panią Krystyną Sudoł i ze mną pozostałą okolicę naszej Jedynki. Sprzątanie odbyło się w radosnej atmosferze, pogoda dopisała, co widać na zdjęciach.
Zachęcam do obejrzenia  stanu naszych okolicznych lasów. Pomyślmy o nich i o naszych przyszłych pokoleniach.

Krystyna Flisiak