Jest kilka dni w roku, na które dzieci czekają z niecierpliwością. Jednym z nich jest 6 grudnia, kiedy Mikołaj odwiedza dzieci, zostawiając im upragnione prezenty. Chociaż Święty Mikołaj ma mnóstwo pracy, nie zapomniał o dzieciach z naszej szkoły i właśnie w tym magicznym dniu odwiedził ich z workiem pełnym prezentów. Chcąc godnie przywitać tego szczególnego gościa uczniowie z klas I i III uczęszczający na świetlicę szkolną przygotowali krótką część artystyczną, wprowadzając wszystkich w świąteczny i radosny nastrój. Mikołajowi tak spodobała się niespodzianka, że wzruszony poprosił o ciąg dalszy... tak więc zabawie nie było końca. Każda klasa z radością i entuzjazmem zaprezentowała Mikołajowi przygotowaną przez siebie piosenkę, za co została obdarowana workiem prezentów, a Święty obiecał, że do tak grzecznych i uzdolnionych dzieci wróci na pewno za rok. Był to wspaniały i wyjątkowy dzień, pełen radości, życzliwości i uśmiechu.
Wychowawcy grup: Jolanta Szczupak, Małgorzata Kojtych
|
Zobacz zdjęcia
|
Ubiegłoroczne spotkanie z Mikołajem w OCK, tak spodobało się uczniom z klasy III uczęszczającym na świetlicę szkolną, że również w tym roku nie odmówili sobie przyjemności udziału w imprezie mikołajkowej zorganizowanej w OCK w czwartkowe popołudnie, w dniu 6 grudnia. Nasi uczniowie przygotowali dla niezwykłego gościa kilka piosenek, które z radością zaprezentowali Mikołajowi i zebranej licznie publiczności. Mikołaj docenił starania dzieci i wręczył im słodkie upominki. Dodatkową atrakcją były konkursy przygotowane przez organizatorów, w których udział gwarantował nie tylko dobrą zabawę, ale również dodatkowe słodkości.
Do zobaczenia za rok!
Wychowawca: Jolanta Szczupak
|
Zobacz zdjęcia
|
Turniej sprawności "Wesołego Świetliczaka" |
26 października 2018 roku uczniowie grup świetlicowych 4 i 5 uczestniczyły w turnieju sprawności "Wesołego Świetliczaka". Zajęcia sportowe w obu grupach poprzedziły pogadanki tematyczne o sporcie i wpływie ruchu na nasze zdrowie. Dzięki nim dzieci poszerzyły swoją wiedzę i mogły spontanicznie dzielić się swoimi doświadczeniami oraz przeżyciami na forum grupy. Wspólne zabawy i ćwiczenia wpływały na kształtowanie osobowości dzieci, na wyrabianie u nich takich cech jak: wytrwałość, szybkość reakcji, skupienie uwagi, samodzielność, umiejętność uczestniczenia we wspólnych zabawach, a także cech motorycznych, takich jak: szybkość, siła, zwinność i wytrzymałość. Każda konkurencja dawała dzieciom satysfakcję z już zdobytych osiągnięć oraz zachęcała do dalszych wysiłków.
Nagrodą za wspólną zabawę był słodki poczęstunek.
Małgorzata Kojtych
|
Zobacz zdjęcia
|
15 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów grup świetlicowych IV i V z panem leśniczym Krzysztofem Kowalczykiem. Organizatorem tego spotkania była pani Małgorzata Kojtych. Takie samo spotkanie miało miejsce na dużej świetlicy szkolnej, w której uczestniczyła grupa VII (klasa II oraz klasy IV i klasa V), a organizatorem spotkania była pani Iwona Bełcik. Głównym celem tej pogadanki było poznawanie środowiska przyrodniczego, budzenie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody oraz pracy leśnika, wychowanie do życia w harmonii z przyrodą, uświadomienie wpływu lasu na każdego z nas, zdobycie wiedzyo zagrożeniach środowiska oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń. Pan leśniczy przedstawił uczniom pracę leśnika oraz przybliżył wiedzę o lesiei mieszkających w nim zwierzętach. Podczas spotkania dzieci z obu grup świetlicowych dowiedziały się jakie drzewa rosną w naszych lasach, jak należy o nie dbać, przedstawił również wiele ciekawych eksponatów. Opowiadał jak rośnie las i ile trudu potrzeba, by był zdrowy i piękny. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Spotkanie z leśniczym cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci, od których zależy przyszłość naszej przyrody. Dlatego tak ważne jest uświadamianie im wpływu lasu na każdego człowieka.Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi za wizytę wręczając mu drobny prezenti podziękowanie.
Małgorzata Kojtych
|
Zobacz zdjęcia
|
30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby. W wydarzeniu wzięły udział dzieci ze wszystkich grup świetlicowych. Każdy chciał poznać swoją przyszłość. Dzieci rzucały do naczynia z wodą monetę. Jeśli trafiły do naczynia, życzenie, które wcześniej pomyślały, miało się spełnić. Dzieci wróżyły swoją przyszłość także ze szpilek, kolorów, kwiatów oraz kostek do gry. Poznały zawody, które będą wykonywały w przyszłości oraz imię swojej przyszłej żony lub męża. Z daty urodzenia dowiedziały się jaki mają charakter i osobowość. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka. Miła atmosfera potwierdziła fakt, że Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. Dziękuję uczniom klas IV oraz klasy 3a gimnazjum za pomoc oraz ich zaangażowanie w przeprowadzaniu wróżb.
Iwona Bełcik
|
Zobacz zdjęcia
|
Lekcja historii na cmentarzu wojennym |
W poniedziałek 29 października 2018 roku grupa IV i V świetlicowa wraz ze swoimi opiekunami udały się na cmentarz przy ulicy Leśnej, aby zapalić znicze poległym bohaterom. Cmentarz wojenny, na którym byliśmy został założony w czasie I wojny światowej w dawnej wsi Woli Rudzkiej. Pochowano na nim kilkuset żołnierzy armii austro-węgierskiej i armii rosyjskiej. Polegli oni w walkach toczonych w okolicach Opola Lubelskiego w sierpniu i wrześniu 1914 roku i wiosną 1915 roku. W latach 2009-2012 zaniedbany cmentarz został poddany renowacji, a teren wokół został uporządkowany. Odnowione zostały trzy nagrobki z dwoma krzyżami prawosławnymi i jednym łacińskim. W centrum cmentarza ustawiono na podstawie wykonanej z kostek w kształcie ściętego stożka pomnik z granitu poświęcony pamięci poległych żołnierzy obu armii. Do pomnika prowadzi alejka wykonana z podkładów kolejowych i drobnych kamieni. Na cmentarzu tym pochowano także żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej. Teren cmentarza ogrodzony został drewnianymi żerdziami, a przy wejściu postawiono dwie tablice informacyjne.
Małgorzata Kojtych
|
Zobacz zdjęcia
|

Spełniamy marzenia Dzieci
We wtorek 30 października 2018 roku przekazałam do Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie ok. 80 kg zebranych na świetlicy i w oddziale przedszkolnym zakrętek. Z pomocą wolontariuszy zakrętki trafiają do firmy recyclingowej, a hospicjum otrzymujemy pieniądze. Pieniądze przeznaczane są na spełnianie marzeń podopiecznych hospicjum. W imieniu tych dzieci i ich rodzin serdecznie dziękuję wszystkim za systematyczną zbiórkę i prosimy o dalszą.
Małgorzata Kojtych
|
Więcej…
|
Twórcza przygoda ze szkłem |
Uczniowie z klasy III uczęszczający na świetlicę szkolną, korzystając z pięknej jesiennej pogody, wybrali się 5 października 2018 r na wycieczkę do Glass Studio we Wronowie. Głównym punktem programu były warsztaty tworzenia różnych przedmiotów ze szkła. Po zwiedzeniu pracowni szkła dmuchanego, wysłuchaniu historii o tym, kiedy i jak powstało szkło oraz obejrzeniu pokazu dmuchania szkła, czyli powstawania naczynia szklanego od podstaw, uczniowie wzięli się do pracy. Pod okiem fachowców próbowali swoich sił w grawerowaniu (pisaniu, rysowaniu) na placku szklanym oraz własnoręcznie wykonali szklanego kwiatka. Były to bardzo ciekawe i twórcze zajęcia, które jednocześnie dostarczyły wszystkim dobrej zabawy. Podsumowaniem pobytu w Glass Studio było ognisko z kiełbaskami i zabawy na świeżym powietrzu.
Wychowawca: Jolanta Szczupak
|
Zobacz zdjęcia
|
Na początku października, uczniowie z klas 1-3 uczęszczający na świetlicę szkolną, obejrzeli w ramach zajęć świetlicowych przedstawienie teatralne pt. "Lusterko" w wykonaniu aktorów ze Studia Artystyczno-Teatralnego "Ssmyk" z Białegostoku. Głównym celem spektaklu było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest inny, co nie znaczy, że gorszy i, że nasze zachowanie ma wpływ na postępowanie innych. Należy zawsze szanować drugiego człowieka i nikt nie może być źle traktowany z tego powodu, że różni się od innych.
Dzieci, nie tylko z uwagą i skupieniem oglądały przedstawienie, ale także brały aktywny udział w spektaklu, między innymi pomagając głównej bohaterce o imieniu Lusterko, podejmować decyzje lub dzieląc się z nią własnymi pomysłami i doświadczeniem.
Jolanta Szczupak
|
Zobacz zdjęcia
|
Trzeciego października uczniowie z grup świetlicowych Ś6 i Ś7 udali się z wizytą do Opolskiego Centrum Kultury na wystawę grzybów. Wystawa przygotowana została przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu Lubelskim. Dzieci z bliska zobaczyły zarówno popularne jak i mniej spotykane gatunki grzybów, w tym koźlarza czerwonego, muchomora sromotnikowego czy borowika szlachetnego. Nie były to atrapy, tylko żywe okazy zebrane przez pracowników placówki. Wystawa miała na celu edukację dzieci w zakresie rozpoznawania grzybów jadalnych, niejadalnych oraz trujących. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na powyższy temat-była to doskonała lekcja przyrody i ekologii dla najmłodszych. Prezentacja ukazała niebezpieczeństwo wynikające z pomylenia grzyba jadalnego z trującym, co może grozić zatruciem a nawet śmiercią. Dzieci chętnie rozmawiały ze specjalistą z zakresu grzyboznawstwa, odsłuchały piosenki oraz wspólnie je zaśpiewały.
Anna Kustrzepa, Emilia Gorajek-Kosowska
|
Zobacz zdjęcia
|
Nauka programowania poprzez zabawę |
Po takim tytułem odbyło się spotkanie dzieci z klas III uczęszczających na świetlicę szkolną w Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim. Instruktor prowadzący spotkanie wyjaśnij dzieciom co to jest program i jak się go pisze. Dzieci samodzielnie pisały kod przedstawiający w formie graficznej np. jak kopnąć piłkę albo uczesać lalkę. Dzieci dowiedziały się także, jak sterować robotami poprzez wirtualny joystick. Miały za zadanie przejść trasę po wyznaczonej linii do mety w jak najkrótszym czasie. Następnie, wspólnie z instruktorem , ustaliły najpierw w formie graficznej trasę przejazdu fantoma po macie, a potem jakie czynności ma wykonywać i jakie odgłosy wydawać. Po wprowadzeniu ich do tabletu sterującego, fantom wykonał wszystkie wcześniej zaplanowane działania. Na koniec odbyły się ,, walki? fantomów sterowanych przez dzieci poprzez tablety. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci wykazały bardzo duże zainteresowanie zajęciami...Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, które najlepiej oddają atmosferę spędzonych chwil i związanych z nimi przeżyć dzieci.
Wychowawczyni grupy świetlicowej nr 8
|
Zobacz zdjęcia
|
W magicznym świecie baśni |
W ten magiczny świat baśni przenieśli się uczniowie z klasy II uczęszczający na świetlicę szkolną, podczas wycieczki do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, na którą pojechali 9 czerwca 2018 r. z okazji Dnia Dziecka. Była to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Zwiedzając interaktywną wystawę pt. "Bajkowy świat", dzieci odwiedziły różne zakątki świata i poznały charakterystyczne dla nich bajki, a nowoczesne multimedia sprawiły, że poczuły się, jakby faktycznie znaleźli się w środku jednej z nich. Prawdziwe wyzwanie czekało na wszystkich w Krainie Soria Moria, gdzie uczniowie wzięli udział w pewnego rodzaju grze, nawiązującej do baśni i legend skandynawskich, której celem było pokonanie złej Królowej Lodu. Możliwe było to po wykonaniu różnych zadań, między innymi: rozwiązaniu zagadek i rebusów, ułożeniu hasła z puzzli, przejściu labiryntu itp., za co otrzymywali runy potrzebne do ukończenia gry, a wszystko to przy odpowiednio budujących nastrój grozy efektach dźwiękowych i świetlnych i padającym śniegu. Dopełnieniem pobytu w ECB były warsztaty animacyjne, które dostarczyły wszystkim dobrej zabawy oraz czas wolny w magicznym ogrodzie.
Wychowawca: Jolanta Szczupak
|
Zobacz zdjęcia
|
Zapisy uczniów do ŚWIETLICY
Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu Lubelskim
trwają do 25 sierpnia 2018 r.
Karta przyjęcia ucznia do świetlicy znajduje się
na stronie internetowej szkoły
i w sekretariacie szkoły.
PROSIMY o terminowe zgłoszenie dziecka.
KLIKNIJ i POBIERZ KARTĘ
|
Warsztaty ceramiczne w świetlicy szkolnej |
W ramach zajęć świetlicowych, uczniowie z klas II i III wzięli udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Katarzynę Rutę z ?Zapiecka?. Na początku uczniowie zapoznali się z materiałem jakim jest glina, jakie ma właściwości, co można z niej zrobić itd. Po krótkiej pogadance rozpoczęli działania praktyczne ?własnoręcznie ugniatali glinę, wałkowali ją, żeby była plastyczna, w efekcie czego bezkształtne kawałki gliny ożyły jako kurki, zajączki, sowy. Warsztaty ceramiczne rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Pozwoliły uczniom oderwać się od codziennych zajęć i znacznie uatrakcyjniły im pobyt na świetlicy.
Wychowawcy grup
|
Zobacz zdjęcia
|
|
|